“راهنمای جامع انتخاب سایز تشک”

وقتی تصمیم دارید یک تشک جدید خریداری کنید اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید انتخاب سایز تشک مناسب شماست. برای اینکه بتوانید راحت و درست از بین سایزهای مختلف تشک از سایز تشک کودک، تشک نوجوان، تشک یک نفره یا تویین، تشک یک و نیم نفره یا فول، و انواع ابعاد تشک دونفره انتخاب کنید، این راهنمای جامع انتخاب سایز تشک را برایتان آماده کرده ایم.

انواع تشک های موجود در بازار کدام ها هستند؟

تشک کودک یا نوجوان

ما تشک مخصوص تخت کودک در سایز ۷۰ در ۱۳۰ سانتی متر و تشک نوجوان در سایز ۸۰ در ۱۸۰ برای تخت های سایز کوچک داریم که اگر مناسب تخت شماست می توانید از فروشگاه تشک ما خریداری کنید. این تشک ها برای اتاق هایی که خواهر برادر ها در یک اتاق هستند خوب است چون جای کمتری اشغال می کند یا برای تخت های دو طبقه مناسب است.
برای نوجوانانی که در حال رشد هستند یا درشت اندام و قد بلند هستند تشک توئین یا عرض ۹۰ در ۲۰۰ سانتی متر هم مناسب می باشد. همچنین اگر قصد خرید تشک برای مکان هایی مثل هاستل یا خوابگاه را دارید، تشک عرض ۹۰ پیشنهاد خوبی برای شماست.

تشک های یک نفره

تشک فول یا عرض ۱۲۰ تشک مناسبی برای بزرگسالانی است که تک نفره می خوابند مخصوصاً برای کسانیکه درشت اندام تر هستند یا عادت به غلت زدن در خواب یا باز خوابیدن دارند. اما اگر فضای کافی در اتاق خود ندارید تشک عرض ۹۰ یا ۱۰۰ انتخاب مناسب تری برای شماست. اما به دلیل اینکه ما در ایران تشک با طول بیشتر از ۲۰۰ سانتی متر یا همان ۲ متر نداریم ، برای افراد قد بلند ( قد ۱۸۰ سانتی متر به بالا ) تشک عرض ۱۲۰ را پیشنهاد می کنیم که فضای بیشتری برای خواب برایشان ایجاد می کند، به این تشک ها یک و نیم نفره هم می گویند. اما به طور کلی تشک عرض ۹۰ پرفروش ترین تشک از بین تشک های یک نفره در ایران می باشد چون هم برای نوجوانان در حال رشد و هم برای بزرگسالان مناسب است.

تشک های دو نفره

پرفروش ترین و محبوب ترین سایز تشک دونفره در ایران تشک عرض ۱۶۰ یا المپی کوئین می باشد. به طور کلی این تشک ها برای زوج هایی با اندام متوسط و مدل خواب معمولی مناسب است. اما اگر سایز اتاق شما کوچک است و فضای کافی ندارید به شما تشک های عرض ۱۴۰ یا کوئین را پیشنهاد می کنیم.  برای اینکه راحت تر بتوانید تصمیم بگیرید اینطوری در نظر بگیرید که در تشک عرض ۱۴۰ هر کدام از افراد ۷۰ سانتی متر فضا برای خواب دارند. اگر فکر می کنید این فضا برای شما کم است تشک های عرض بالاتر را انتخاب کنید تا پارتنرتان را موقع خواب اذیت نکنید و هر دوی شما خواب راحتی را تجربه کنید.

چه سایز تشک هایی در بازار موجود هستند؟

تشک کودک و نوجوان

تشک کودک و نوجوان

تشک یک نفره عرض 90

تشک یک نفره عرض ۹۰

تشک یک نفره سایز بزرگ

تشک یک نفره عرض ۱۰۰

تشک یک و نیم نفره

تشک یک و نیم نفره عرض ۱۲۰

تشک دونفره سایز کوچک

تشک دو نفره کوچک عرض ۱۴۰

تشک دونفره سایز متوسط

تشک دو نفره متوسط عرض ۱۶۰

تشک دو نفره سایز بزرگ

تشک دو نفره بزرگ عرض ۱۸۰

تشک دو نفره کینگ سایز بزرگ

تشک دو نفره کینگ عرض ۲۰۰

تشک عرض ۹۰ یا توئین

تشک توئین کوچکترین سایز تشک در بین سایزهای مختلف تشک است این تشک با عرض ۹۰ مناسب برای نوجوانان است چون در حال رشد هستند و از لحاظ قد تشک به راحتی روی این تشک جای می گیرند. این تشک برای سوئیت یا استودیو که فضای خیلی بزرگی ندارد هم می تواند مناسب باشد. اگر به دنبال خرید تشک با قیمت مناسب و سایز کوچک برای خودتان یا فرزندتان هستید ما به شما تشک عرض ۹۰ رو پیشنهاد می کنیم که میتوانید در فروشگاه آنلاین تشک حامی خواب خریداری کنید.

تشک عرض ۱۰۰ یا توئین XL

بعضی تخت ها هستند که به خاطر نوع طراحیشون عرضشون استاندارد نیست و اگر تشک عرض ۹۰ داخلشون بگذارید کناره هاش خالی می مونه، تشک عرض ۱۰۰ یا توئین XL برای این تخت ها مناسب هستند. البته در اصل تشک های توئین XL برای نوجوانان یا جوانانی هست که قد بلندی دارند و از ۱۸۰ سانتی متر بلندتر هستند، برای این دسته از افراد تشک های با طول بیشتر تولید کرده اند که متأسفانه در ایران ما تشک با طول بیشتر از ۲۰۰ سانتی متر یا ۲ متر نداریم.

تشک عرض ۱۲۰ یا فول

تشک عرض ۱۲۰ مقدار کمی از تشک توئینXL یا ۹۰ بزرگتره و راحت تره ولی همچنان برای اتاق یا فضای کوچک پیشنهاد میشه. به این معنی که این تشک برای نوجوانان درشت جثه یا کسانیکه در آپارتمان های کوچک به صورت یک نفره زندگی میکنند مناسب است. به دنبال خرید تشک عرض ۱۰۰ هستید؟ یه سری به فروشگاه آنلاین تشک ما بزنید و از بین ده ها مدل و برند مختلف تشک مورد نظرتان را انتخاب کنید.

تشک عرض ۱۴۰ یا کوئین

تشک عرض ۱۴۰ یا کوئین از جمله تشک های پرطرفدار و پرفروش محسوب میشود. چون به اندازه کافی برای یک نفر جا دارد ولی همچنان دو نفر هم می توانند روی آن بخوابند و برای اکثر اتاق خواب ها از لحاظ سایز مناسب است. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر شما زوج هستید این مورد خیلی بستگی به سایز بدنی شما و نحوه ی خوابیدن و عادات خواب شما دارد. اگر عادت دارید هنگام خواب فضای زیادی را اشغال کنید این سایز تشک مناسب شما نیست. اگر سایز تشک کویین یا عرض ۱۴۰ برای شما مناسب است می توانید این تشک ها را در فروشگاه آنلاین حامی خواب پیدا کنید و به صورت آنلاین خریداری کنید.

تشک عرض ۱۶۰ یا المپیک کوئین

این تشک با عرض ۱۶۰ محبوب ترین و پرفروش ترین سایز تشک دو نفره در ایران می باشد. چون هم فضای استاندارد برای خوابیدن دو نفر را دارد و هم خیلی بزرگ و جاگیر نیست. اما اگر شما از آن دسته افراد هستید که عادات خواب پیچیده ای دارید، زیاد غلت می زنید و دستان و پاهایتان را هنگام خواب باز می گذارید روی این تخت ممکن است پارتنرتان را اذیت کنید. پس باید عرض های بزرگتر را خریداری کنید اما باید بدانید که اغلب زوج ها در ایران از همین سایز تشک استفاده می کنند. اگر شما هم قصد دارید تشک دونفره سایز ۱۶۰ خریداری کنید می توانید تشک های فروشگاه آنلاین ما را از طریق این لینک ببینید.

تشک عرض ۱۸۰ یا کالیفرنیا کینگ

همانطور که تا الان متوجه شده اید این تشک برای دو نفر فضای کافی و عالی برای خواب را دارد، برای هر نفر ۹۰ سانتی متر در ۲۰۰ سانتی متر فضای خواب درنظر بگیرید. این سایز تشک برای کسانیکه در اتاق خوابشان فضای کافی برای گذاشتن تخت دارند مناسب است. و اگر از آن دسته افراد هستید که خواب پیچیده ای دارید بهتر است سایز تشک بزرگ بگیرید. راستی یک نکته ای که باید به آن توجه کنید پهنای راهروهای ساختمان تان یا آسانسور باربری در ساختمان تان است. اول فضاها را بررسی کنید و سپس تشک مورد نظرتان را خریداری کنید. اگر تصمیم تان قطعی است روی این لینک کلیک کنید و وارد فروشگاه آنلاین تشک حامی بشوید.

تشک  عرض ۲۰۰ یا کینگ

بالاترین سایز تشک در ایران تشک کینگ سایز یا ۲۰۰ در ۲۰۰ سانتی متر هست. این سایز تشک برای زوج هایی مناسبه که بچه یا حیوان خانگی دارند و گاهی اوقات با آن ها میخوابند. هم چنین این سایز تشک و تخت برای پر کردن فضای اتاق های بزرگ مناسبه. اگر شما هم فکر می کنید این سایز تشک برای شما مناسبه می تونید از بین تشک های دونفره داخل سایت سایز ۲۰۰ در ۲۰۰ رو انتخاب کنید و به صورت آنلاین خرید کنید.

چه سایز تشکی برای فضای من مناسب است؟

سایز تشک

۷۰ در ۱۳۰ سانتی متر

۸۰ در ۱۸۰ سانتی متر

۹۰ در ۲۰۰ سانتی متر

۱۰۰ در ۲۰۰ سانتی متر

۱۲۰ در ۲۰۰ سانتی متر

۱۴۰ در ۲۰۰ سانتی متر

۱۶۰ در ۲۰۰ سانتی متر

۱۸۰ در ۲۰۰ سانتی متر

۲۰۰ در ۲۰۰ سانتی متر

مناسب برای چه کسی؟

نوزاد یا کودک

نوجوان

نوجوان در حال رشد یا جوان

نوجوان درشت اندام یا جوان

جوان تنها با حیوان خانگی

زوج با اتاق کوچک

زوج با اتاق متوسط

زوج با حالت خواب پیچیده

زوج با نوزاد یا حیوان خانگی

حداقل سایز اتاق خواب

حداقل ۲ در ۳ متر

حداقل ۲ در ۳ متر

حداقل ۲ در ۳ متر

حداقل ۲ در ۳ متر

حداقل ۳ در ۳ متر

حداقل ۳ در ۳ متر

حداقل ۳ در ۴ متر

حداقل ۳ در ۴ متر

حداقل ۴ در ۴ متر

چه مواردی رو باید هنگام انتخاب سایز تشک در نظر بگیرید؟

۱- سایز بدن خودتون

اگر قد شما بیشتر از یک متر و هشتاد سانتی متر هست (۱٫۸۰) پس تشک های توئین و توئین XL یعنی عرض ۹۰ و عرض ۱۰۰ برای شما مناسب نخواهد بود و خواب راحتی را برای شما به ارمغان نخواهند آورد. ولی تشک عرض ۱۲۰ یعنی فول و عرض ۱۴۰ یعنی کوئین می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد.
اگر شما زوج هستید ولی در آپارتمان کوچک زندگی می کنید و اتاق خواب شما فضای کافی ندارد تشک عرض ۱۶۰ برای شما گزینه ی مناسبی است. اما اگر هنگام خواب غلت می زنید و یا درشت اندام هستید تشک عرض ۱۸۰ برای شما مناسب تر است. روی تشک عرض ۲۰۰ نه تنها دو نفر به راحتی می خوابند بلکه می توانید نوزاد یا حیوان خانگی تان را هم روی تخت بگذارید.

۲- سایز اتاق خواب

تشک های سایز کوچک مثل تشک نوجوان تا فول انتخاب مناسبی برای اتاق های کوچک یا اتاق کودکان هستند. تشک عرض ۹۰ و عرض ۱۰۰ برای اتاق های ۲ در ۳ متر مناسب هستند. و تشک عرض ۱۲۰ برای اتاق های ۳ در ۳ متر مناسب ترند.
از بین تشک های دو نفره تشک کوئین یا عرض ۱۴۰ برای اتاق های ۳ در ۳ متر گزینه ی مناسبتری است، و تشک های دیگر تا عرض ۲۰۰ سانتی متر برای اتاق های ۳ در ۴ متر مناسب تر هستند.

۳- حالت خواب شما

اگر شما در هنگام خواب دائم غلت می زنید و حالت خوابتان را تغییر می دهید تشک عرض ۱۲۰ یا فول برای شما مناسب تر است، تشک فول به شما فضای کافی برای جابجایی هنگام خواب را می دهد البته اگر تنها می خوابید. اگر زوج هستید و یکی از شما یا هر دوی شما عادت به غلت زدن هنگام خوابیدن دارید، تشک عرض ۱۸۰ به بالا را انتخاب کنید. ولی اگر هنگام خواب آرام هستید و تقریباٌ تکان نمی خورید تشک عرض ۱۶۰ هم می تواند برای شما مناسب باشد.

۴- تعداد افراد روی تختخواب

شما تنها هستید یا با پارتنرتان قرار است روی تخت بخوابید؟ اگر تنها می خوابید و درشت اندام هستید یا غلت می زنید تشک ۱۲۰ انتخاب مناسبی برای شماست و تشک های عرض ۹۰ و ۱۰۰ برای نوجوانان گزینه های بهتری هستند.
اگر زوج هستید تشک عرض ۱۴۰ به بالا برای شما مناسب است. درنظر بگیرید در روی تشک عرض ۱۴۰ یا کوئین هر کدام از شما ۷۰ سانتی متر فضا برای خواب دارید. عرض شانه هایتان را اندازه بگیرید و فضای مطلوبتان برای خواب را همینطور، سپس می توانید تصمیم بگیرید کدام سایز تشک برای شما مناسب تر است.

۵- بودجه شما

مسلماً هر چقدر سایز تشک کوچکتر باشد قیمت آن هم کمتر است.  به طور معمول هر سایز تشک حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد گرانتر از سایز قبلی است و از طرفی جنس متریال به کار رفته داخل تشک نیز در قیمت آن تأثیرگذار است. مثلاً تشک های فنری از تشک های لاتکس یا مموری فوم ارزان تر هستند و هر کدام مزیت های خودشان را دارند.

سایزهای سفارشی یا نامتعارف تشک چه سایزهایی هستند؟

همه نمی‌توانند روی تختخواب‌های با اندازه استاندارد خواب راحتی داشته باشند. در شرایط خاص، خرید تشک با اندازه غیر استاندارد برای برخی افراد می‌تواند گزینه بهتری باشد. در ادامه بحث خواهیم کرد که هنگام خرید تشک‌های با اندازه غیر استاندارد چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشیم.

تشک عرض ۱۰۰ یا twin XL

چنانچه فرزند قد بلندی در خانه دارید، شاید بهتر باشد برایش یک تشک twin XL تهیه کنید. عرض این تشک ۱۰۰ و طول آن ۲۰۰ سانتی متر می باشد. تشک‌های  twin XL فضای کافی را برای افراد با قد تا حدود ۲ متر فراهم می‌کنند، بنابراین فرزند نوجوان قد بلندتان نگران آویزان شدن پاهایش از تخت نخواهد بود.

تشک عرض ۱۸۰ یا کالیفرنیا کینگ

برای زوج‌های قد بلند (یا زوج‌هایی که یکی از آن‌ها واقعاً قد بلند است)، تشک کالیفرنیا کینگ می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. تشک کالیفرنیا کینگ دارای ابعاد ۱۸۰ در ۲۰۰ سانتی متر است. بنابراین اگر طول تشک دو نفره برایتان اهمیت بیشتری دارد تا عرض آن، با انتخاب گزینه کالیفرنیا کینگ بسیار راحت‌تر خواهید بود.

تشک اسپلیت کینگ

چنانچه شما و شریک زندگیتان نظرات متفاوتی راجع به سطح راحتی تشک دارید، پس بهتر است به خرید تشک اسپلیت کینگ فکر کنید. اسپلیت کینگ درواقع دو تا تشک سایز twin XL یا عرض ۱۰۰ هستند که در کنار هم، اندازه‌ای برابر با یک تشک سایز کینگ استاندارد (۲۰۰ در ۲۰۰ سانتی متر) را دارند. در واقع با این انتخاب هر کدامتان به آنچه می‌خواهید می‌رسد.

تشک اسپلیت تاپ

یکی از انواع تشک اسپلیت کینگ، تشک اسپلیت تاپ است. تشک اسپلیت تاپ تشکی است که با پایه قابل تنظیم طراحی شده است و به هر یک از زوجین اجازه می‌دهد موقعیت سر خود را تنظیم کنند. به عنوان مثال، اگر یکی از شماها خر و پف می‌کند یا دوست دارد تا دیر وقت بیدار بماند و در رختخواب مطالعه کند، استفاده از تشک اسپلیت تاپ می‌تواند به حفظ آرامش هر دوی شما کمک کند.

یکی دیگر از مزایای این نوع تشک آن است که امکان سفارشی‌سازی فردی را بدون جداسازی کامل از وسط فراهم می‌کند. همچنین به یاد داشته باشید که در صورت خرید تشک اسپلیت تاپ، بایستی ملحفه‌های خاصی را متناسب با آن خریداری کنید.

مبل تختخواب شو

اگر جزو کسانی هستید که اتاق خوابتان را به استودیوی شخصی تبدیل کرده‌اید یا از اتاق زیر شیروانی استفاده می‌کنید، پس احتمالاً فضای کافی برای تشک و کاناپه ندارید. اما لازم نیست یکی را فدای دیگری کنید، به جای آن به فکر خرید مبل تختخواب شو باشید. مبل‌های تختخواب شو در واقع کاناپه‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان تخت استفاده کرد. مبل تختخواب شو یک وسیله چندکاره و گزینه‌ای عالی برای افرادی است که تنها می‌خوابند.

مبل‌های تختخواب شو در سبک‌ها و طرح‌های متنوعی عرضه می‌شوند و می‌توانند در هر دو طرف بازو یا نرده داشته باشند و معمولاً دارای یک تشک دوقلو هستند. کافی است که آن‌ها را با ملحفه بپوشانید و لحاف خودتان را برای خوابیدن آماده کنید. همه این‌ها را بردارید و دوباره تبدیل به کاناپه می‌شوند. برخی از انواع مبل‌های تختخواب شو در زیر خود کشو هم دارند که می‌توانید برای نگهداری وسایل دیگر استفاده کنید.

چگونه اتاق خواب خود را برای خرید تشک اندازه‌گیری کنیم؟

با استفاده از یک متر نواری ابعاد کل اتاق خواب (طول، عرض و چارچوب در) را اندازه‌گیری کنید. وقتی که مشخص شد چه تختخوابی با کدام اندازه در اتاق خوابتان جا می‌گیرد، به طور خاص روی ابعاد دیواری تمرکز کنید که قصد دارید تخت را مقابل آن قرار دهید. پنجره‌ها، چارچوب در، مبلمان و سایر ویژگی‌های اتاق خواب را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که اندازه تشک انتخابی با اتاق خوابتان متناسب خواهد بود. چنانچه می‌خواهید از سرتخت استفاده کنید، بایستی آن را نیز در نظر بگیرید.

برای اینکه بفهمید چقدر فضای باز در اطراف تختخواب خواهید داشت، از ماژیک برای علامت زدن محل قرارگیری تخت استفاده کنید. در حالت ایده آل، بایستی حداقل حدود ۹۰ سانتی‌متر تا یک متر فضای باز برای دو طرف تخت و همچنین پای تخت در نظر بگیرید. همچنین باید مطمئن شوید که می‌توانید درهای کمد، درهای جا رختی و کشوهای کمد را کامل باز کنید و فضای کافی برای قرار دادن میز پاتختی هم خواهید داشت.

حال اگر می‌توانید به راحتی و آزادانه در اتاق قدم بزنید، پس یعنی مشکلی ندارید و می‌توانید تختخواب و تشک خودتان را سفارش دهید!

در ادامه به متداول‌ترین سؤالات در مورد ابعاد و اندازه تشک‌ها پاسخ خواهیم داد تا به شما برای خرید تشک مناسب کمک کنیم.

سوالات متداول برای خرید تشک مناسب شما

بزرگ‌ترین تشک با اندازه غیر استاندارد، تشک آلاسکا کینگ است که ابعادی برابر ۲۷۰ در ۲۷۰ سانتی متر دارد. اگر قدتان از ۱ متر و ۹۷ سانتی‌متر بلندتر است، قدردان فضای پای اضافه‌ای خواهید بود که تشک آلاسکا کینگ ارائه می‌دهد. در حالت ایده‌آل، برای استفاده از چنین تشکی، اتاق خواب شما باید حداقل حدود ۵ در ۵ متر باشد.

تشک کوئین محبوب‌ترین اندازه تشک است. این بدان خاطر است که تشک کوئین انتخابی ایده‌آل برای بسیاری از افراد به شمار می‌رود. برای افرادی که تنها می‌خوابند، تشک کوئین با ابعاد ۱۴۰ در ۲۰۰  سانتی متر فضای کافی را ارائه می‌دهد، اما همچنان برای دو نفر جادار است. این نوع تشک فضای کافی را برای افراد قد بلند نیز فراهم می‌کند و برای اتاق خواب‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف مناسب است.

تشک‌های عرض ۹۰ و ۱۲۰ هر دو اندازه مناسبی برای اتاق خواب‌های آپارتمانی کوچک یا استودیو آپارتمان‌ها دارند. اندازه یک تشک twin برابر ۹۰ در ۲۰۰ سانتی متر است و می‌تواند به راحتی در اتاق‌های کوچکی به ابعاد حدود ۲ در ۳ متر قرار گیرد.

تشک سایز ۱۲۰ کمی پهن‌تر و ابعاد آن برابر ۱۲۰ در ۲۰۰ سانتی متر است و می‌تواند در اتاق‌های کوچکی به ابعاد ۳ در ۳ متر قرار گیرد. به لطف پهنای بیشتر این نوع تشک در مقایسه با سایز ۹۰ ، برای کسانی که تنها می‌خوابند جادارتر است.

از تشک‌های عرض ۱۰۰ نیز معمولاً در خوابگاه‌ها استفاده می‌شود. از آنجایی که این نوع تشک ۱ متر عرض دارد، به راحتی در فضاهای کوچک جا می‌گیرد. تشک های عرض ۱۰۰ برای افراد قد بلندتر گزینه ایده‌آل تری محسوب می‌شوند.

تهیه تشک سایز کوئین با ابعاد ۱۴۰ در ۲۰۰ سانتی متر ، انتخاب مناسبی برای اتاق خواب مهمان است. تشک سایز کوئین برای استفاده دو نفر فرد بزرگسال مناسب است و همچنین فضای کافی در اتاق برای اسباب اضافی مانند نیمکت یا صندلی باقی می‌گذارد.

علاوه بر آن انواع تشک های سبک تک نفره مهمان نیز در فروشگاه حامی خواب موجود می باشد.

طول و عرض تشک با ضخامت آن یکسان نیست. ضخامت تشک به ارتفاع آن اشاره دارد. میانگین ارتفاع یا ضخامت تشک ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر است. این روزها می‌توانید تشک‌های با ضخامت ۳۵ ، ۴۰ و حتی ۴۵ سانتی متری نیز پیدا کنید. اگر جثه بزرگی دارید و می‌خواهید روی تخت راحت باشید، تشک ضخیم‌تر می‌تواند برای شما مناسب باشد.

شما بایستی همیشه ملحفه و روتختی ای را انتخاب کنید که برای اندازه تشک شما طراحی شده‌اند. به این ترتیب مجبور نخواهید بود با ملحفه‌های کوچکی سر و کار داشته باشید که برایتان کوتاه هستند یا با ملحفه‌های بزرگی دست و پنجه نرم کنید که مدام روی زمین کشیده می‌شوند.

شما می‌توانید ملحفه‌های مورد نیازتان را برای هر سایز تشکی از سایز ۹۰ گرفته تا ۱۸۰ پیدا کنید. ملحفه‌ها معمولاً کمی بزرگتر از اندازه تشک هستند. ملحفه‌ای که برای انواع تشک تهیه می‌کنید، بایستی گوشه‌های تشک را به طور کامل بپوشاند. از همین رو هنگام خرید ملحفه برای تشک، حتماً ضخامت تشک را مد نظر داشته باشید. چنانچه تشک ضخیمی دارید، به دنبال تهیه ملحفه‌های جیبی عمیق برای پوشاندن کامل ضخامت تشک باشید.

اندازه روتختی معمولاً کمی بزرگ‌تر از اندازه خود تشک است. اندازه روتختی معمولاً در محدوده زیر قرار دارد.

  • برای تشک عرض ۹۰:  ۱۶۷ در ۲۳۰ سانتی متر
  • برای تشک عرض ۱۰۰ : ۱۷۲ در ۲۳۰ سانتی متر
  • برای تشک عرض ۱۲۰: ۲۱۳ در ۲۳۰ سانتی متر
  • برای تشک عرض ۱۴۰: ۲۴۴ در ۲۵۰ سانتی متر
  • برای تشک عرض ۱۸۰: ۲۶۰  در ۲۵۰  سانتی متر
  • برای تشک عرض ۲۰۰: ۲۷۰  در ۲۸۰ سانتی متر

بالش‌ها نیز اندازه مختلفی دارند. ابعاد بالش‌های استاندارد برابر ۵۰ در ۷۰ سانتی متر و برای اکثر سایزهای تشک مناسب است. بالش‌های استاندارد به راحتی داخل روبالشی‌های سایز کوئین قرار می‌گیرند. بالش‌های کینگ بزرگ‌ترین نوع بالش هستند و اندازه آن‌ها به ۵۰ در ۹۰ سانتی متر می‌رسد. برای این بالش‌ها بایستی از روبالشی کینگ استفاده کنید.

اندازه تشک و چارچوب تخت معمولاً یکسان است. با این حال، به خاطر داشته باشید که برخی از چارچوب‌ها ۵ تا ۲۵ سانتی متر بزرگ‌تر از تشک هستند تا سرتخت یا پا تختی را نیز در خود جای دهند. برای مثال، تختخواب‌های سورتمه‌ای نسبت به چارچوب‌های عادی به فضای بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل، همیشه ایده خوبی است که هنگام خرید تشک با اندازه غیر استاندارد، علاوه بر ابعاد اتاق، ابعاد چارچوب تخت را نیز بررسی کنید.

سخن پایانی

چگونه بدانیم تشک چه اندازه‌ای باید تهیه کنیم؟

اندازه تشک مناسب برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما بایستی اندازه بدن، اندازه اتاق، تعداد افرادی که روی تخت می‌خوابند و بودجه خود را در نظر بگیرید. تختخواب‌های کوچک‌تر مانند عرض ۹۰ و ۱۲۰ فضای کمتری را اشغال می‌کنند. اگر اتاق خواب کوچکی دارید، چنین گزینه‌هایی می‌توانند یک انتخاب عالی باشند. آن‌ها همچنین قیمت کمتری نسبت به تشک‌های بزرگ‌تر دارند. اما آن‌ها برای بیش از یک نفر مناسب نیستند. اگر جثه بزرگی دارید یا در حین خواب زیاد به این طرف و آن طرف می‌چرخید، حتی اگر تنها بخوابید، ممکن است چندان راحت نباشید.

تختخواب‌های بزرگ‌تر مانند عرض ۱۶۰ و ۱۸۰ فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و هزینه بیشتری دارند، اما در عوض فضای بسیار بیشتری را نیز ارائه می‌دهند. اگر اتاق خواب بزرگی دارید، هنگام خواب زیاد به این طرف و آن طرف می‌چرخید، تنها نمی‌خوابید یا بچه و یا حیوانات خانگی دارید که دوست دارند با شما به رختخواب بروند، استفاده از تشک‌های با سایز بزرگ‌تر می‌تواند برایتان ایده‌آل باشد.