رازهای طولانی کردن عمر تشک

رازهای طولانی کردن عمر تشک

هر چند وقت یک بار تشک تخت را برگردانیم؟ | رازهای طولانی کردن عمر تشک

از زمانی که تشک تخت به دست شما می‌رسد، این سوال در ذهن تان به وجود می‌آید که آیا آن را برگردانیم یا دائما از یک سو استفاده کنیم. در متن حاضر به این نکته می‌پردازیم که آیا لازم است هر چند وقت یک بار تشک تخت را برگردانیم یا نه. همچنین برخی دیگر از سوالات مربوط به استفاده و پشت و رو کردن صحیح تشک و رازهای طولانی کردن عمر تشک را با هم مرور می‌کنیم.

برگرداندن یا چرخاندن تشک

درک تفاوت بین برگرداندن (Flipping) و چرخش (Rotating) تشک ضروری است. در حالی که ممکن است مشابه به نظر برسند، اما به معنای یک عمل واحد نیستند. برگرداندن تشک به معنای چرخش کامل آن از یک سطح خواب به سطح دیگر است. این کار ممکن است از سایش زودهنگام تشک جلوگیری کرده و طول عمر آن را افزایش دهد.

از سوی دیگر، چرخاندن تشک فرایندی است که در آن تشک را ۱۸۰ درجه بدون تغییر سطوح خواب می‌چرخانید. به این معنا که فقط نحوه قرار گرفتن تشک را روی چارچوب تخت تغییر داده‌ایم. جایی که سر شما در آن قرار می‌گرفت حالا جایی شده که پاهایتان روی آن قرار دارد.

رازهای طولانی کردن عمر تشک

اهمیت پشت و رو کردن صحیح تشک

پاسخگویی به این سوال بسته به کیفیت تشکی که خریداری کرده‌اید و میزان اهمیت طولانی کردن عمر تشک برای شما متفاوت است. اگر در حال خرید یک تشک جدید هستید، بهتر است برگرداندن را به عنوان یک امکان در نظر نگیرید، بلکه به عنوان یک ضرورت به آن فکر کنید. پس حتماً تشکی را خریداری کنید که دو طرفه باشد و هر دو طرف برای خوابیدن طراحی شده باشد. برای راهنمایی خرید تشک می توانید با کارشناسان فروش تشک حامی خواب تماس بگیرید.

تشک‌های امروزی معمولا با لایه‌های مختلف در طرفین ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، تشک هیبریدی از یک طرف دارای لایه‌های نگهدارنده و راحت است و از طرف دیگر یک پایه با تراکم بالا از فنرهای داخلی و کلاف دارد. در نتیجه به هیچ وجه نمی‌توانید چنین تشک را برگردانید.

از طرفی اکثر تشک‌هایی که برای خواب راحت طراحی شده‌اند، قابل برگرداندن هستند. پس زمانی که به پشت و رو کردن صحیح تشک فکر می‌کنید، باید بدانید که در اغلب موارد، چنین محصولاتی دارای استحکام لازم در طرفین خواهند بود؛ بنابراین شما این فرصت را دارید که محصولی با مقاومت مورد نیاز خود را انتخاب کرده و با زیر و رو کردن تشک، عمر آن را نیز تا حدودی بالا ببرید.

به هر حال چرخاندن تشک یک پیشنهاد خوب است که می‌تواند طول عمر آن را افزایش دهد. اگر در مورد برگرداندن تشک تخت خود مطمئن نیستید، اطلاعات ذکر شده در برچسب و یا وب سایت سازنده را بررسی کنید.

رازهای طولانی تر کردن عمر تشک

برگرداندن تشک (Flipping)

رازهای طولانی تر کردن عمر تشک

چرخاندن تشک (Rotating)

پشت و رو کردن صحیح تشک چگونه است؟

اگر تخت یک نفره داشته باشید انجام این کار آسان است. اما اگر کینگ سایز یا هر مدل بزرگ دیگری دارید، این روند می‌تواند پیچیده‌تر باشد. به همین خاطر چند نکته مهم را با هم بررسی می‌کنیم تا بدانید که چگونه تشک خود را برگردانید.

  • آن را با دو دست بگیرید. دوستان، اعضای خانواده یا حتی همسایگان را برای این کار خبر کنید.
  • بررسی کنید که چقدر طول می‌کشد تا تشک به حالت اولیه بازگشته و هوای راه یافته به داخل را بیرون بریزد. به طور معمول چیزی بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازم است تا این اتفاق رخ دهد. با این حال، برخی از تشک‌ها به زمان کمتری نسبت به بقیه نیاز دارند تا بتوان دوباره به درستی از آنها استفاده کرد.

تشک مموری فوم را چند وقت یکبار برگردانیم؟

هیچ قانون مشخصی برای برگرداندن تشک فوم وجود ندارد. اما سوال مهم  پشت و رو کردن صحیح تشک  بیشتر به ذهن کسانی می‌رسد که تشک فوم دارند. برخی از مردم فکر می‌کنند که چنین تشک‌هایی ممکن است بیشترین مقاومت را داشته باشند؛ اما در واقع، این درست نیست. تشک‌های مموری فوم نیز برای افزایش طول عمر و حفظ استحکام و شکل ظاهری به زیر و رو شدن‌های منظم نیاز دارند.

می‌توانید تشک مموری فوم را هر ۲ تا ۳ ماه یکبار برگردانید تا طول عمر آن افزایش پیدا کرده، سایش و پارگی آن به حداقل برسد. اما اگر فکر می‌کنید باید این کار را در بازه زمانی کمتری هم انجام دهید، هر ۱ ماه یکبار هم می‌تواند گزینه خوبی باشد.

چند وقت یکبار تشک رویه بالشی را برگردانیم؟

برخی از تشک‌ها قسمت رویه سراسری دارند که به عنوان بالش/ رویه شناخته می‌شوند. این نوع تشک نیز می‌تواند نیاز به برگرداندن داشته باشد؛ اما باید این کار را هر سه ماه یکبار انجام دهید. به یاد داشته باشید که این جا به جا کردن باعث دوام قسمت رویه/ بالش می‌شود.

اکثر این تشک‌ها دارای پایه‌های فومی هستند که باعث می‌شود کمی سنگین‌تر از سایر تشک‌ها باشند. اگر این نوع تشک را در اختیار دارید، باید حداقل هر چند وقت یکبار آن را به طرف مقابل برگردانید. این کار به حفظ یکنواختی در سایش تشک کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از رویه مموری فوم برای تشک خود نیز استفاده کنید.

سوالات متداول در مورد رازهای طولانی کردن عمر تشک:

آیا برگرداندن تشک به طول عمر آن کمکی می‌کند؟

بله. زمانی که به نحوه پشت و رو کردن صحیح تشک فکر می‌کنیم باید بدانیم که اگر این زیر و رو کردن به درستی انجام شود، می‌تواند به توزیع مجدد جریان هوا در تشک کمک کند. علاوه بر این، راه عالی برای طولانی کردن عمر تشک و جلوگیری از سایش و پارگی آن است.

چه زمانی باید تشک خود را برگردانم؟

بسیاری از مردم سال ها روی یک طرف تشک خود می خوابند بدون اینکه آن را برگردانند یا بچرخانند. ضروری است که به طور متوسط هر ۳ تا ۶ ماه یک بار تشک تان را برگردانید. این روش به ماندگاری تخت هم کمک می‌کند. هر زمان احساس کردید بخاطر وزن تان تشک تان جا انداخته یا کمی فرو رفته می توانید تشک تان را برگردانید.

چرا نباید برخی از تشک‌ها را برگردانیم؟

زیرا همه تشک ها برای خواب روی دو طرف آن طراحی نشده اند. بنابراین چرخاندن آنها تنها گزینه ای است که در اختیار دارید.

در این نوشته در مورد رازهای طولانی کردن عمر تشک برای شما توضیح دادیم. اگر به دنبال یک تشک مناسب برای خودتان هستید که برای مدت طولانی بتوانید از راحتی آن لذت ببرید همین الان می توانید با کارشناسان فروش تشک حامی خواب تماس بگیرید و تشک خود را درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *