برای پاک کردن لکه های تشک از چه روش‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

نحوه تمیز کردن تشک

پاک کردن لکه های تشک می‌تواند دشوار و خسته‌کننده باشد، اما همچنان یک کار ضروری است. مهم است که تشک‌هایتان را تمیز نگه دارید تا بوی بدی ندهد و کثیف به نظر نرسد. اصولاً توصیه می‌شود برای پاک کردن لکه های تشک از سرکه یا جوش شیرین روی سطوح کثیف استفاده کنید. اما راه‌های دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

لکه‌هایی که بر روی تشک مشاهده می‌کنیم، انواع مختلفی دارند، مانند لکه‌های عرق، لکه‌های استفراغ، لکه‌های خون و لکه‌های ادرار. نکته مهم در مورد تمیز کردن تشک آن است که فرآیند پاکسازی تقریباً برای همه انواع این لکه‌ها یکسان خواهد بود. در این مقاله خواهید آموخت که چگونه لکه‌های تشک را به طور طبیعی و ایمن بدون استفاده از مواد شوینده یا مواد شیمیایی گران قیمت پاک کنید. همچنین خواهید آموخت که از چه چیزهایی روی تشک استفاده نکنید و بهترین راه‌ها برای محافظت از تشک چیست. این مراحل را دنبال کنید تا یاد بگیرید چگونه رختخواب خود را به درستی تمیز کنید.

چگونه لکه‌های تشک را به طور طبیعی پاک کنیم؟

  1. یک ظرف بزرگ بردارید و آن را با جوش شیرین، آب و مقداری سرکه پر کنید. مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به دست آید. 
  2. محلول را داخل یک بطری اسپری یا آبپاش بریزید تا بتوانید میزان اسپری شدن یکباره مخلوط را کنترل کنید.
  3. یک پارچه سفید تمیز را به مخلوط آغشته کنید و آن را روی  لکه قرار دهید تا تمیز شود. بگذارید پارچه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی لکه بماند.
  4. پارچه را تا زمانی که لکه از بین میره روی تشک نگه دارید و سپس به کمک دست یا جاروبرقی محل کثیفی را تمیز کنید، اما به هیچ عنوان مایع تمیزکننده را روی تشک نریزید!

  5. به آرامی محل را با یک پارچه یا اسفنج تمیز بسابید. اگر هنوز لکه چسبناکی باقی مانده است، فقط مراحل بالا را تکرار کنید.
  6. در آخرین مرحله برای پاک کردن لکه های تشک، محل مورد نظر را با یک شوینده صابونی ملایم تمیز کنید و قبل از قرار دادن چیزی روی آن مطمئن شوید که کاملاً خشک شده باشد.
پاک کردن لکه تشک

چگونه لکه‌های تشک را بدون استفاده از جوش شیرین پاک کنیم؟

مقداری آب گرم آماده و با سرکه سفید مخلوط کنید. سپس یک پارچه یا اسفنج تمیز را به مخلوط آغشته و روی قسمت کثیف تشک قرار دهید. قبل از پاک کردن تشک، اجازه دهید که پارچه یا اسفنج به مدت ۱۰ دقیقه روی لکه باقی بماند. به خاطر داشته باشید که نبای محلول را روی تشک خود بریزید و باید از یک پارچه ی آغشته به محلول استفاده کنید. اگر همچنان آثار لکه باقی مانده بود، مراحل بالا را تکرار کنید.

آیا پاک کردن لکه های تشک با سرکه ممکن است؟

سرکه می‌تواند به مانند یک سلاح قدرتمند برای پاک کردن لکه‌ها عمل کند. شاید این را ندانید، اما سرکه یک ضد عفونی کننده مؤثر با فواید بسیاری است. اما دلایل دیگری هم وجود دارد که باید از سرکه برای تمیز کردن تشک خود استفاده کنید.

سرکه دارای خواص ضد باکتری است و باکتری‌هایی را که ممکن است روی سطح تشک شما زندگی کنند و باعث ایجاد آن لکه‌های مزاحم شوند را از بین می‌برد. سرکه همچنین pH پایینی دارد که باعث می‌شود خاصیت ارتجاعی تشک کاهش پیدا نکند.

این روش در عین آنکه بسیار مؤثر است، برای تشک و ملحفه‌های شما هم خطری ندارد. برای این منظور می‌توانید از سرکه سفید یا سیب استفاده کنید. هر دو نوع سرکه تأثیر خوبی در پاک کردن لکه‌ها از روی تشک دارند. به مقدار کافی از سرکه را روی لکه بریزید و بگذارید حداقل برای حدود ۳۰ دقیقه باقی بماند. سپس طبق معمول از یک ماده شوینده ملایم برای تمیز کردن تشک استفاده کنید.

پاک کردن لکه های تشک را می‌توانید شبانه نیز انجام دهید و بگذارید سرکه شب تا صبح را روی لکه‌ها باقی بماند. برای پاک کردن لکه‌های قدیمی‌تر و برخی لکه‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است، می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی به سرکه اضافه کنید که مانند ورق‌های خشک ‌کن امروزی کار خواهد کرد.

چگونه لکه‌های تشک را بدون جاروبرقی تمیز کنیم؟

کاری که باید انجام دهید این است که مخلوطی از آب و سرکه را در یک بطری اسپری پلاستیکی بریزید و محل را با آب تمیز اسپری کنید تا لکه از بین برود. پس از آنکه لکه از بین رفت، تشک خود را با جوش شیرین تمیز کرده و به آرامی آن را بسابید تا کاملاً تمیز شود.

چگونه لکه‌های عرق را از روی تشک پاک کنیم؟

به ۲ فنجان آب داغ حدود ۷-۵ قطره روغن اُرِگانو یا پونه کوهی یا روغن لَوندر یا اسطوخودوس اضافه کرده و مخلوط کنید. قبل از اینکه تشک خود را با جوش شیرین یا سرکه تمیز کنید، بگذارید مخلوط آب و روغن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی لکه‌ها باقی بماند.

چگونه لکه‌ ی خون را از روی تشک پاک کنیم؟

برای پاک کردن تشک از لکه‌های خون که ممکن است به خاطر عوامل مختلفی مانند قاعدگی ایجاد شوند، ابتدا بایستی تختخواب را با پلاستیک بپوشانید تا از نفوذ لکه خون به پارچه جلوگیری کنید.

علاوه بر این، شما بایستی از شر هر گونه آلودگی در اطراف ناحیه‌ای که می‌خواهید آن را تمیز کنید خلاص شوید. پس از انجام این کار، شروع به اسپری کردن پاک‌کننده خود روی تمام قسمت‌های لکه‌دار کنید و به مدت ۵ دقیقه با یک پارچه روی هر یک از لکه‌ها را بسابید. قبل از اینکه دوباره روتختی و ملحفه‌ها را بکشید، اجازه دهید تشک به مدت یک تا دو ساعت خشک شود.

پاک کردن لکه های تشک – چگونه لکه‌های چای یا قهوه را پاک کنیم؟

برای پاک کردن لکه ی تشک که ناشی از ریختن قهوه یا چای روی تشک هستند، از یک اسفنج مرطوب آغشته به مایع ظرفشویی استفاده کنید. محل مورد نظر را به آرامی بسابید تا بیشتر یا تمام لکه از بین برود. سپس محل لکه را با آب سرد بشویید و سپس با دستمال کاغذی یا پارچه آن را کاملاً خشک کنید.

چگونه تشک را از لکه‌های استفراغ پاک کنیم؟

یک تشک کثیف جای خوشایندی برای خوابیدن نیست. این قضیه زمانی بدتر می‌شود که نیمه شب از خواب بیدار و متوجه شوید که فرزندتان روی تخت بالا آورده است. شاید این برایتان جای سؤال باشد که چگونه می‌توانید تشک را از لکه‌های استفراغ پاک کنید.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از شر لکه‌های بد بوی استفراغ خلاص شوید. یکی از پرکاربردترین راه‌ها استفاده از جوش شیرین است که بوی بد را جذب می‌کند و رایحه‌ای تازه از خود به جا می‌گذارد. اگر آن را با سرکه سفید یا محلول پراکسید هیدروژن ۵ درصد ترکیب کنید، تأثیرش بیشتر هم می‌شود. ترکیب جوش شیرین و پراکسید هیدروژن یک روش عالی به شمار می‌رود. اما اگر نمی‌خواهید زمان زیادی را صرف پاک کردن لکه‌ها کنید، یکی دیگر از راه‌های مؤثر برای تمیز کردن لکه‌های استفراغ، استفاده از پاک‌کننده‌های مخصوص ادرار گربه است.

فقط کافی است که مقداری از ماده از بین برنده بوی حیوانات خانگی را روی تشک بریزید. چون پاک‌کننده ادرار گربه حالت ژل مانندی دارد، مقداری آب به مایع اضافه و خوب مخلوط کنید. اجازه دهید مخلوط حدود پنج دقیقه روی لکه‌ها باقی بماند، سپس لکه‌های سطحی را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

پاک کردن لکه های تشک – چگونه لکه‌ها را با سفیدکننده تمیز کنیم؟

گاهی اوقات چاره‌ای جز استفاده از سفیدکننده برای پاک کردن لکه های تشک ندارید. سفیدکننده را روی یک پارچه تمیز بریزید و بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه روی لکه‌ای که می‌خواهید پاک کنید بماند. سپس از یک برس یا اسفنج سخت استفاده کنید تا آن ناحیه را به آرامی بسابید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که تمام لکه‌ها پاک شوند. تمام مخلوط سفیدکننده باقیمانده را پاک کنید. چنانچه لازم است مراحل بالا را تکرار کنید.

چگونه از تشک در مقابل ایجاد لکه محافظت کنیم؟

همانطور که لباس‌های خود را تمیز می‌کنید، در وهله نخست باید از ایجاد لکه و کثیفی جلوگیری کنید. تشک خود را حداقل ماهی یکبار باید جارو بکشید. حتی می‌توانید در اتاق‌هایی که عرق و رطوبت زیادی در هوا وجود دارد، از رطوبت‌گیر استفاده کنید. در نهایت ملحفه‌های تخت خود را به طور مرتب بشویید تا از ایجاد لکه و کثیفی جلوگیری کنید.

پاک کردن لکه های تشک – سخن آخر

امیدواریم که این مقاله مفید بوده باشد و ایده‌های خوبی در مورد تمیز کردن لکه‌های تشک بدون اینکه خود را به زحمت بیندازید یا هزینه زیادی برای محصولات تمیزکننده غیر ضروری خرج کنید، در اختیارتان قرار داده باشد. این مطلب به طور اختصاصی در وبلاگ سایت حامی خواب آپلود شده است. از این حق کپی را رعایت میکنید از شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول پاک کردن لکه های تشک

چه چیزی باعث ایجاد لکه‌های زرد رنگ روی تشک می‌شود؟

عوامل زیادی می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های زرد رنگ روی تشک شوند. یکی از شایع‌ترین علل ادرار است که باعث می‌شود وقتی تشک در معرض هوا قرار می‌گیرد، لکه‌های زرد رنگ روی آن دیده شوند. گاهی اوقات چنین لکه‌هایی می‌توانند باعث ایجاد بوی بدی در اتاق شوند. اسید موجود در ادرار به تشک آسیب می‌رساند و به مرور زمان باعث تجمع کثیفی می‌شود.

ایجاد لکه روی تشک راحت است، اما پاک کردن لکه های تشک می‌تواند چالش برانگیز باشد. لکه‌های روی تشک از بدترین کثیفی‌هایی هستند که هر بار که مجبور می‌شوید آن‌ها را تمیز کنید، احساس ناخوشایندی به شما دست می‌دهد. افرادی که از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برند، بیشتر به چنین مشکلی دچار می‌شوند و نمی‌دانند که چگونه باید لکه‌ها را تمیز کنند. امروزه انواع پاک‌کننده‌ها در بازار موجود هستند، اما از بهترین پاک‌کننده‌های طبیعی می‌توانیم به جوش شیرین و سرکه اشاره کنیم.

جواب این سؤال مثبت است. مایع سفیدکننده تشک شما را فارغ از اندازه، شکل یا نوع الیاف آن به سرعت تمیز خواهد کرد. فقط توجه داشته باشید که از سفیدکننده بدون رایحه استفاده کرده و حتماً آن را با نسبت یک به سه با آب مخلوط کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *